Time Dergisine Göre 2016’nın En İyi Filmleri

103

Time dergisi her yıl o senenin en iyi filmlerini Amerikalı duayen eleştirmenlere danışarak belirliyor. Bu senenin en iyi filmleri ise aşağıdaki listede. 

 

 • 10. The Shallows (Karanlık Sular)

  Gossip Girl’ün yıldızı Blake Lively’nin zor bir rolü üstlendiği ve genelde yalnız başına rol kestiği Karanlık Sular kısıtlı alanına rağmen oldukça başarılı ve heyecanı hız kesmeyen bir filmdi. Sörfçü Nancy tek başına sörf yaparken köpek balığı saldırısına uğruyor ve yaralı bir şekilde bir dubaya sığınıyor. Sonrasında takibi bırakmayan bir köpek balığı ve cesur bir kadının macerası…

   

 • 9. Everybody Wants Some

  Richard Linklater uzun zamandır ortalıklarda yoktu ve böylesine güzel bir komedi ile dönmesi sinemaseverler için mutluluk verici bir haber oldu. Film üniversiteli beyzbol oyuncusu gençlerin neşeli hikayesi üzerine kurulu.

  8. La La Land (Aşıklar Şehri)

  Heyecanla beklemiştik. Kadro mükemmeldi, yönetmen Damien Chazelle ‘Whiplash’ gibi harika bir film kotarmıştı, Ryan Gosling ve Emma Stone’un uyumu posterlerden bile anlaşılıyordu. Sonuçta beklediğimize değer bir müzikal ortaya çıkmıştı. Müzikal dalında en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu dallarında Altın Küre adayı olan film, New York Film Eleştirmenleri Birliği’nden en iyi film ödülünü aldı.

  7. Tower

  2016’nın en ilginç kurgularından biriydi. Sonuçta bir belgeselden bahsediyoruz fakat eleştirmenlerin oldukça beğenisini kazan Tower, özellikle görsel olarakta ifade ettiği katliamı daha çarpıcı kılıyordu. 1966 yılında, Teksas Üniversitesi’nde 16 kişinin saat kulesinde oturan silahlı bir kişi tarafından öldürülmesini konu alan belgesel; arşiv görüntüleri, görgü tanıklığı ile animasyonlara yer veriyor.

  6. Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında)

  Birçok eleştirmene göre bu senenin en iyisi. Özellikle oyuncuların döktürdüğü Casey Affleck’in artık abisinin gölgesinden gerçekten kurtulduğu bir film oldu Yaşamın Kıyısında. Filmde Lee Chandler, sıhhi tesisat, elektrik, kapıcılık gibi sıradan işler yaparak, tek göz bir evde yalnız başına yaşayan bir adamdır. Günün birinde aldığı bir telefonla doğup büyüdüğü Boston’a, kalp hastası abisinin yanına gitmek zorunda kalır ve ondan sonrası müthiş bir sinema ziyafeti…

  5. Silence

  Martin Scorsese’nin kısa bir aradan sonra sinema dili ile bizi tekrar mest ettiği film… Filmde 17. yüzyılda yaşayan iki rahibin karşılaştıkları şiddet, baskı yüzünden Japonya’ya göçleri anlatılıyor.

   

 • 4. Elle (O Kadın)

  Başroldeki Isabelle Huppert, evinde tecavüze uğrayan üst sınıf Parisli bir kadını canlandırıyor. Filmde Michele adlı karakterin amacı bu, kimliğini bilmediği adamı bulmaktır. Arayışı, zamanla hem kurban hem de saldırgan için her an kontrolden çıkabilecek bir kedi-fare oyununa dönüşür. Time, film için, “Yılın en cesur, en zorlu filmlerinden biri ve eğer beklentiniz varsa en komiklerinden biri” yorumunu yaptı.

  3. Loving

  Michael Shannon, Joel Edgerton, Marton Csokas ve Ruth Negga gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı film, ırklararası evlilik yapmış bir çifti konu ediniyor. Loving çifti 1958 yılında evlendikleri için Virginia hapishanesinde mahkum edilir. Çünkü o yıllarda ırklararası evlilik yasal değildir.

  2. Paterson

  Adam Driver’ın canlandırdığı Paterson, otobüs şoförü olarak sokaklarda dolaşan ve etkileyici şiirler yazan biridir. Sevgilisi Laura ile sıradan ama huzurlu bir hayat sürdürür. Laura ise evle sınırlandırdığı hayatına renk katmak için her gün farklı uğraşlar arayan, hafif çılgın bir kadındır. Paterson ve Laura farklı karakterlerine rağmen birlikte bir hayat sürdürmeyi başarırlar.

  1. Moonlight (Ay Işığı)

  En iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi film müziği dallarında Altın Küre adayı olan, bağımsız sinema dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği Gotham Ödülleri töreninde en iyi film seçilen Moonlight, Time tarafından da 2016’nın en iyi filmi olarak belirlendi. İnsan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkında zamansız bir film olan Moonlight, genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor.

TEILEN