Son On Yılın En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

1058
Son on yılda cgi teknolojisinin de elverişli hale gelmesi ile özellikle Hollywood’ ta muhteşem bilim kurgu eserleri verildi. Listemiz H.H nickli yazarımızın zevkine göre sıralanmış son on yılın en iyi 5 bilim kurgu eserini içermektedir.

prometheus prometheus-2

5- Prometheus

Birçoklarına göre başarısız bir film olmasına rağmen birçoklarına göre de bilim kurgu adına tertemiz bir film. Alien serilerine yabancı olan yeni neslin gelişim açısından Alienvari bir ırkın nasıl meydana çıkabileceğinin heyecanını taşıması mümkün değil, ama biz Alien hangi genlerin karışımından meydana gelcek diye film boyu merak içinde kalmışısızdır. Öte yandan Ridley Scott’a yapımcıların sunduğu devasa bütçelerle oluşturulan muhteşem sahneler son yılların en eşsiz uzay mekiği görsellerini sundu bize.

children-of-men-2006

4- Gravity-Children Of Men

Alfonso Cuaron’un biri distopik olan gravity_poster-jpg-crop-original-originaliki bilimkurgu filmi dördüncü sırada. Sıralama az olduğu için ve onun gibi yönetmen fazla bulunmadığı için bu yolu seçtik. Enfes cut’sız sahneler, müthiş bir karakter gerilimi yönetimi olan Cuaron’un filmlerin de ki ortak nokta, son ana kadar tıpkı hayat gibi umutsuzca giden olayların ar damarı çatlamak üzereyken yola girmesi. Gravity daha çok Hollywood beni beğen tarzında bir uzay gerilimi olsa da Children Of Man tam anlamı ile saf bir distopik bilim kurguydu. 

district-9

3- District 9

Neill Blomkamp’ın ilk uzun metraj filmi District 9 bize uzaylılara empati yaptıracak derecede insan ve dış dünya varlıklarını ele alan bir film. Filmin başarısının altında yatan tam olarak buydu; uzaylılara empati yapmak! Alt metninde ise göçmenlere karşı duyulan yerel nefretin bir yansıması vardı.

the-martian

2- The Martian

Ridley Scott’ın hem bilim kurgu severler hemde standart sinema izleyicisinden övgüler alan harika filmi. Başrolde Matt Damon ve büyük bir oyuncunun bizi peşinden sürüklediği Mars Macerası… Mars’ta mahsur kalan astronotumuzun, eşsiz ve bilimsel verilere dayanarak oluşturulmuş Mars atmosferinde geçirdiği zamanı ve kurtarılma macerasının anlatıldığı filmin en önemli özelliği Ridley Scott’ın sinema yaparken aynı zamanda izleyiciyi müthiş eğlendirmeyi başarmasıydı.

matthew-mcconaughey-in-in-014

1- İnterstellar

Christopher Nolan’ın eşsiz şaheseri… Bu filmi eleştirmek yürek ister, çünkü zaman ve kara delik kavramları üzerine sunduğu argümanların çoğu bilimadamları tarafından da eleştirilemeyen gerçek bilimsel veriler. Fakat bilimsel veriler bir film inşa etmeye yetmez. İnterstellar’da muhteşem bir kurgu ve muhteşem bir duygu mevcuttu. Her şey tadında ve yerindeydi. Yapay zeka Tars’ın ses tonu bile filmin rengi ile neredeyse aynıydı. Matthew Mcconaughey’nin güneyli aksanı ile filmin başından sonuna dek döktürdüğü ve elliye yaklaşırken sinema efsaneleri arasına bu rolle girdiği söylesek yalan olmaz. İnterstellar tıpkı Kubrick filmleri gibi zamanının ötesinde bir sinema eseri.