Son Beş Yılın En İyi Beş Filmi

294

Sinema sektörü 2000’li yıllarda sanıldığının aksine hem sanatsal hem de prodüksiyon açısından büyük gelişimler gösterdi. Bunun yansıması bize beyaz perdede unutulmaz anlar yaşatan filmler izletti.

Film sanayinin bu durdurulamaz gelişiminin altında Hollywood’un kendi uyguladığı kür yatıyor. Bu kür, bağımsız yönetmenlere büyük bütçelerin emanet edilmesiydi. Nolan, Arronfsky ve daha birçok bağımsız yönetmen aldığı büyük bütçelerin hakkını fazlasıyla verdi.

İzleyiciler, İmdb ve daha birçok sinema kritiği platformu incelenerek oluşturulmuş bu beşlinin listesi aşağıdadır.

5. Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor)

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Morgan Freeman, Michael Caine, Tom Hardy

Christopher Nolan’ın başyapıt serisi Batman(Dark Knight) ile süper kahraman filmlerinde çitayı uzaya çıkardı. Artık neredeyse bütün süper kahraman filmleri Nolan serisi ile kıyaslanır oldu. Bu nedenle yönetmenler ve senaryo yazarlarının halen başı belada.

dark-knight-rises

4.Whiplash 

Yönetmen: Damien Chazelle
Oyuncular: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist, Paul Reiser

Bir başarı hikayesi hiç bu kadar gerçekçi anlatılmamıştı. Çünkü başarıya giden yol her zaman potansiyel sahibini acımasızca zorlamaktır. En iyi olmak, en ciddi çalışmayı getirir. Neiman isimli genç bateristin yeteneği ünlü orkestra şefi Fletcher tarafından fark edilir ve okulun orkestrasına alınır. Genç adamın öğrenme arzusu ve çılgın eğitim metodları bilinen Fletcher’ın yeni çırağının potansiyelini ortaya çıkarma arzusu, izlerken nefes bile almanızı zorlaştıracak bir ilişkinin başlangıcıdır. Filmin 3 dalda Oscar aldığını hatırlatalım.

whiplash

3. Pi’nin Yaşamı (Life Of Pi)

Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain

Gerçeklik ne kadar hazmedilebilirdir? Pi ailesi ile birlikte Pasifik Okyanusu’nda bir gemi kazası geçirir. Son anda kurtulan kahramanımız bir can kurtaran filikasında vahşi hayvanlarla mahsur kalır. Sırtlan, zebra, orangutan ve bir Bengal kaplanıyla okyanus ortasında yaşam savaşı vermek zorundadır. Ve yönetmen Ang Lee kendi ciddi sineması ile hayal gücünü müthiş bir şekilde harmanlar. Film 4 dalda Oscar kazanmıştır.

life-of-pi-sinema-magazin

2.Interstellar (Yıldızlararası)
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine, Mackenzie Foy
Nolan’ın aslında getirdiği ruh şuydu: Andrei Tarkovsky’nin ağır ama sanatsal sinematografisini hafifleterek modern sinema ile birleştirmek. İşte bunun en büyük örneği; Interstellar… Yakın gelecekte artık toprak tükenmiş, mahsulleri küsmüştür. Artık tek çare yıldızlararası bir geçitten kestirme ile geçerek başka gezegenlerde koloniler kurmaktır. Bir baba-kız ilişkisi çerçevesinden anlatılan gezegenin en büyük keşfinin hikayesi, kuşkusuz son yılların ve zamanların en iyilerinden.
interstellar
1.Django Unchained (Zincirsiz)
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Jamie Foxx, Christopher Waltz, Leondardo DiCaprio
Kuşkusuz son yılların en iyisi. Hatta tüm zamanların en iyisinden. Tarantino’nun ustalık eseri ve bir daha ulaşılması zor bir sinematografi. Esprili diyalogların ardına gizlenmiş müthiş felsefik bir altmetin… Sinemanın bütün büyülü hilelerin kullanıldığı, her saniyesi sinema okullarında ders olarak gösterilebilecek, çok farklı bir özgürlük, başkaldırış hikayesi.
django-unchained