2017’nin En İyi Beş Macera Filmi

1855

Artık her sene stüdyolar milyar dolara ulaşan bütçe planlamalarını en elit yönetmen ve oyuncular üzerinden oluşturdukları projelerde harcıyor. Özellikle son beş senedir macera filmi dendiğinde karışılığı süper kahraman filmi oluyor. Bunun öncesinde ise fantastik roman uyarlamaları olan fantastik filmler vardı. Nihayet Star Wars: Last Jedi‘a kavuştuktan sonra size macera kategorisinde 2017’nin en iyi 5 filmini sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

  • 5. Star Wars: Last Jedi

Yönetmen: Rian Johnson
Oyuncular: Daisy Ridley, Adam Driver, Mark Hamill, John Boyega

Açıkçası beklediğimize değdimi bilmiyoruz. Henüz filmi sindiremedik. Şahsımca ilk filmden daha iyiydi. Fanlara göre ise ilk film kadar vasattı. Elbette Rogue One heyecanına ulaşamaz. Fakat karşımızda bir efsane olduğunu unutmamalıyız. Her saniyesi milyonlarca insanı çocukluğunun hatıralarına götüren en büyük kültü beğenmek, beğendirmek çılgınca bir fikir. Bu yüzden önce sinematografik dilini birkaç kez izleyerek ezberlemek ve ona göre övmek veya yermek lazım. Bu film hakkında söylenecek her şey şu an spoiler niteliği taşıyor. Ama eski, çocukluğumuzun Jedi’ı Luke Skywalker‘ı ışın kılıcını kavramış bir şekilde Stroom Troper’ların karşısında görmek; işte bu bile filmi beğenmek için yeterli.

star-wars-last-jedi-poster

 

  • 4. Justice League

Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Gal Gadot, Ben Affleck, Henry Cavill, Ezra Miller, Jason Momoa

Çok beklendi. Çok umut beslendi. Rolüne cuk diye oturmuş bir Batman’i, bir Superman’i, bir Wonder Woman’ı vardı. Jason Momoa(Aquaman) ve Ezra Miller(Flash) ile beraber filme duyulan sempati oranı artmıştı. Fakat yine olmadı. Zack’in istediği başyapıt çıkmadı. Batman vs Superman‘in seviyesinde, izlenebilir, güzel vakit geçirebilir ama asla akıllarda Watchmen gibi bir kült olarak yer alamaz. Avengers‘ın ise bir tık gerisindeydi. Fakat her şeye rağmen seyirciler filmden çıktıklarında zamanın nasıl geçtiğini anlayamadı. Bir çok izleyici esprileri A sınıf buldu. Umutlar artık Batman’in Solo filmine kaldı.

justice-league-first-image

 

  • 3. The Fate of the Furious

Yönetmen: F. Gary Gray
Oyuncular: Jason Statham, Dwayne Johnson, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Charlize Theron

Bu ekiple her türlü yardırmaca iş yapar. Oyuncuların neredeyse hepsi sırf adı ile bir aksiyon filmine gişe yaptıracak oyuncular. Bunları aynı filme koyup birde hızlı arabalar eklenince yaşanılan adrenalin çılgınlığına sanat sever sinemacılar bile kayıtsız kalamaz. Serinin bu bölümünde Dom taraf değiştiriyor ve ekip kendi içinde bir çatışma yaşıyor. Yine patlayan arabalar, yine uçan arabalar ve bir saniye nefes almanızı istemeyen bir tempo. Seri bu filmde de başarısızlığa uğramadı.

Fast_8_quad

Fast_8_sinemamagazin

  • 2. John Wick 2

Yönetmen: Chad Stahelski
Oyuncular: Keanu Reeves, Ian McShane

Bu sene neredeyse tüm zamanların en iyi aksiyon filmleri arasına girebilecek müthiş bir film izledik. İkinci filmler hep ilk filmlerin başarısı altında ezilir, fakat John Wick 2 artık çıtayı uzaya çıkardı. Müthiş silahlı kareografileri, suikastçilerin takıntılı dünyasına bakışı, çizgi romanlardan fırlamış karakterleri ile film gerçekten lezizdi. Keanu Reeves‘in Matrix’ten sonra düşen rol itibarını geri aldığı bu muhteşem filmi izlemeyen çok şey kaybetmiştir.

john-wick-2-en-iyi-2017-1

john-wick-2-en-iyi-2017-2

  • 1. Logan

Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen

logan_filmi-yeni-poster

Aslında bu film Hugh Jackman‘lı Wolverine’e bir vedaydı. Bu sebeple hem heyecanlı hemde buruk bir bekleyiş vardı. Mangold‘ın yönettiği serinin ikinci Wolverine filmi çok kötüydü ve izleyiciler kadar kendi bile filmin vasatlığına şaşırmış olacak ki, serinin son filminde köklü değişiklikler olacağını proje aşamasındayken tekrarlayıp durdu. Artık kan olacağını, Wolverine’in pençelerinin nasıl bir katliam aracı olduğunu öğrenecektik. “Old Man Logan” adlı Wolverine’in yaşlılığını anlatan serinin beyaz perdeye yansıyacağını duyduğumuzda ise artık heyecandan yerimizde duramıyorduk.

Sonra ne mi oldu? Sadece çok iyi bir veda beklentisindeyken son zamanların en iyi çizgi roman uyarlamasıyla, bir kültle karşılaştık. Patrick Stewart ve Hugh Jackman‘ın bir X-Man’den önce dünya sinemasının en yetenekli oyuncuları olduğunu ve onlarla nasıl bir süper kahraman draması yaratılacağı dersini verdi bu filmde James Mangold. Öte yandan Dafne Keen‘in yani X-23‘ün de hikayeye katkısı mükemmeldi. Interstellar‘dan sonra yan hikaye olarak karşılaştığımız en iyi baba-kız ilişkisini Logan’da izledik. Kuşkusuz tüm zamanların en iyi süper kahraman filmlerinden biri.

logan-x-23-professor-sinemamagazin-2017-en-iyi-macera-filmleri

logan-professor-sinemamagazin-2017-en-iyi-macera-filmleri