2017’nin En İyi Filmleri

863

2017 yılında Hoolywood’dan Bollywood’a kadar bütün stüdyolar en güçlü kozlarını ortaya serdi. Açıkçası bereketli bir seneydi. Fakat bağımsız yapımlar açısından değil. 2017 yılında sinema sektörü genelde gişeye oynadı. Fakat bu yedinci sanat açısından kötü sonuçlar doğurmadı. Büyük bütçelerin başına bağımsız orijinli yönetmenler ve senaryo yazarları getirildi. Sonuçlar hiçte fena değil. Gelin bu senenin en iyi yapımlarına göz atalım.

10. İt (O)

İmdb Puanı: 7.7

Bütün bir neslin palyaçolardan korkmasına ve nefret etmesine neden olan, Stephan King’in aynı adlı romanından uyarlanan “İt” ‘in yeniden çevrimi bu senenin en şaşırtan yapımlarından biri oldu. Birçok film listesinde en korkunç filmler yerine en iyi filmler kategorisine alındı. Vizyona girdiği ilk hafta gelmiş geçmiş en iyi korku filmi açılışı rekorunu 123 milyon dolarla kırdı. Filmin popülerliği sizi yanıltmasın, kolayca ışıklar kapalıyken izlenecek bir yapıt değil!
pennywise-bill-skarsgard-850x455

9. Blade Runner 2049

İmdb Puanı: 8.4

İlk film Blade Runner’ı izlemeyen yoktur. Ridley Scott’ın nakış gibi işlediği, P.K. Dick’in romanından uyarlanan bu film dünya sinema tarihini değiştiren bir yapıttı. Özellikle görsel ve sanat yönetmenliği konusunda kendinden sonra gelen bütün büyük yapımlara ilham olan bu filmin devamı son dönemin en sağlam yönetmeni Denis Villeneuve’e emanet edilmişti. Sonuç bir facia değil, yeni bir başyapıttı.

blade_runner_1982_and_blade_runner_2049-split-h_2017

8. Logan

Imdb Puanı: 8.4

Wolverine’in bu son macerası Old Man Logan adlı seriden ilham almıştı. James Mangold ikinci filmi ele almış ve batırmıştı. Kimse son Wolverine filminden bir başyapıt çıkarabileceğini düşünememişti. “Logan” filmi Hugh Jackman, Patrick Steawart’ın oyunculuğu ve içinde barındırdığı muhteşem drama ile kusursuz bir sondu. Belki de Süper Kahraman filmlerinin gelmiş geçmiş en iyi birkaç filminden biri.

logan-professor-sinemamagazin-2017-en-iyi-macera-filmleri

7. Thor: Ragnarok

Imdb Puanı: 8.1

Thor serisinin kaderi de tıpkı Wolverine serisine benziyor. Vasat iki filmden sonra imdb top 250’e giren üçüncü filmler… Filmin bu üçüncü serisinin başarısı Thor ve Marvel evrenini daha absürt bir yorumla ele alan, komedi filmleri yönetmeni Taika Waititi’ye ait. Elbette Thor’la beraber maceraya atılan Hulk’un popülerliğinin de bu filmin başarısında payı var.

thor-ragnarok

6: Baby Driver (Tam Gaz)

Imdb Puanı: 7.7

Bebek yüzlü olmasına rağmen arabası ile kaçmaya yeltenen suçlular tarafından küçümsenen fakat yaşı ve görünüşüne rağmen müthiş araba kullanan Baby (Ansel Elgort), büyük soygunlar organize eden Doc (Kevin Spacey) için, soyguncuları olay yerinden götüren kaçış şoförü olarak çalışmaktadır. Hızlı arabalar, sizi koltuğunuza mıhlayan adrenalin, aşk, müthiş oyuncu kadrosu… Bu senenin en iyi suç filmlerinden.

baby driver

5. Split (Parçalanmış)

Imdb Puanı: 7.3

James McAvoy ve Night Shyamalan ortaklığı gerçekten güzel sonuç verdi. Altıncı His’ten sonra yönettiği filmler yerlerde sürünen Night Shyamalan sonunda turnayı gözünden vurdu ve bu filmle itibarını kurtardı. Filmin konusu oldukça ilginç. Dr. Fletcher (Betty Buckley), Kevin (James McAvoy) adlı hastasının en az 23 farklı kişiliği bünyesinde barındırdığını kanıtlamıştır. Ancak henüz tamamen ortaya çıkmamış son bir kişilik vardır ki, meydana çıktığında diğer kişilikleri süpürecek çok vahşi bir karakterin habercisidir.

parçalanmış

4. John Wick 2

Imdb Puanı: 7.7

Bu sene neredeyse tüm zamanların en iyi aksiyon filmleri arasına girebilecek müthiş bir film izledik. İkinci filmler hep ilk filmlerin başarısı altında ezilir, fakat John Wick 2 artık çıtayı uzaya çıkardı. Müthiş silahlı kareografileri, suikastçilerin takıntılı dünyasına bakışı, çizgi romanlardan fırlamış karakterleri ile film gerçekten lezizdi. Keanu Reeves‘in Matrix’ten sonra düşen rol itibarını geri aldığı bu muhteşem filmi izlemeyen çok şey kaybetmiştir.

john-wick-2-en-iyi-2017-1

3. Dangal

Imdb Puanı: 8.6

Aamir Khan bu sene ülkemize gelerek, bizlerle vakit geçirerek gönlümüzü mest etti. Fakat halihazırda 3 Idiots, PK gibi filmleri ile biz zaten ona aşıktık. Bu sene Dangal isimli güreş temalı filmi ile yine hedef şaşırmadı ve imdb top 250’ye başrolünde olduğu bir filmi ile daha giriş yaptı. Kızlarının güreş yeteneğini keşfeden ve onları müsabakalara hazırlayan eski güreşçi baba rolüyle ve muhteşem kurgusu ile Dangal bu senenin en iyi filmlerinden.

dangal-m

2.Dunkirk

Imdb Puanı: 8.2

Ne derseniz deyin sonuçta bir Nolan yapıtıydı. Kubrick’in izinden giderek sinemanın her türünden başyapıtlar çıkarmayı hedefleyen bir adamın, savaş temasını ele almasını beklememek saçmalık olurdu. Dunkirk yer şeye rağmen müthiş bir yapıttı fakat Nolan’dan çok daha fazlası bekleniyordu artık… Meşhur Dunkirk tahliyesinin anlatıldığı bu film eleştirilere rağmen son yılların en iyi savaş temalı yapıtı.

dunkirk-1

1.Phantom Thread

Imdb Puanı: 9.0

Henüz vizyona girmemiş bir filmi 2017’nin en iyi filmleri listesine almak nedendir acep? Çünkü bu filmin yönetmeni Paul Thomas Anderson ve başrolünde Daniel Day Lewis var! Bu ikilinin bir önceki ortaklığından There Will be Blood isimli sinema tarihinin en büyük filmlerinden biri çıkmıştı. Filmi gören eleştirmenler içinse 2017 Oscar’larının en büyük favorisi. Daha şimdiden 2017’nin en iyi yapıtı.

Konusu: 1950’lerin Londra’sının moda dünyasını ele almakta, moda tasarımcısı Charles James’in sosyete ve kraliyet ailesi için tasarım yapmak üzere görevlendirilmesini konu etmektedir.

phantom-thread