Günün Filmi: The Fourth Kind (Dördüncü Tür)

118

Uzaylılar tarafından kaçırılma vakaları ile ilgilenen filmler, genelde bilim kurgu veya absürt kurgu filmleridir. Çünkü vakalar genelde aşırı anti realistic bulgular içerir. öncelikle bir uzaylı, dev bir ufo mekiği, üç parmaklı bir ırkın geliştirdiği muhteşem teknoloji ve bunca güce rağmen sessiz sedasız kaçırdıkları insanlar, onların vakalarını gerçek dışı yapan etkenlerdir.

12. The Fourth Kind

Fourth Kind filmi türün birçok filminin aksine dehşet verici bir iddia ile ilgi çekiyor. Bu iddia filmin içinde tüylerimizi diken diken eden sahnelerin hem sinematik kurgu hemde Alaska’nın Nome Kasabasında geçen olayların gerçek kayıtlarıyla yan yana vermesinden kaynaklanıyor. Evet filmin en dehşet verici sahnelerinin bir çoğu, örnek alındığı gerçek kamera görüntüleri ile birlikte filmin içerisinde izlenebiliyor. Bir nevi belgesel tarzında olan film bu sayede Blair Witch’ten bile ayrışıyor. Çünkü Blair Witch tamamen amatör kamera görüntülerinden oluşan bir film olmasına rağmen bunun gerçeklere dayanan bir kurgu olduğunu hepimiz biliyorduk. The Fourth Kind ise gerçeğin tamamını kurguya aktardığı konusunda iddialı.

the-fourth-kind_318249

Filmin Konusu: Dr. Abigail Emily, Alaska’nın Nome kasabasında hayatını cinayetle yitiren kocasının başına neler geldiğini öğrenmek için çocukları ile beraber buraya yerleşir. Kocası gibi başarılı bir Psikolog olan Abigail, araştırmaları sırasında kasaba insanlarının garip bir etkiye maruz kaldığını fark eder ve araştırmalarını kasaba sakinlerine hipnoz seansları uygulayarak derinleştirir. Fakat uykusuzluk, huzursuzluk semptomları çeken ahalinin bilinçaltı pekte hoş değildir. Birçoğu aynı acayip düşleri görmekte ve korkutucu bir Baykuşu işaret etmektedir. Dr. Abigail’in hipnoz seanslarının ulaştığı nokta, kasabada ki insanların dünya dışı varlıklar tarafından kaçırıldığı kanıtına ulaşmaktadır.

milla-jojovich-fourth-kind

Evet, filmin iddiası yaşananların gerçeklere dayanması. Fakat yeterli bir araştırma yaptığınızda Dr. Abigail ve ailesine dair gerçek bir kanıta ulaşmak mümkün değil. İyisi mi siz filmi izleyin ve gerçekçiliğine bizzat karar verin.