Mr Nobody (Bay Hiçkimse)

264
IMDB: 7.9
Bazı filmler vardır; onları izlerken aşırı şevk duymaz, belki çok heyecanlanmaz, değişik bir tat alarak filmi bitirirsiniz. Fakat sonrasında film günlerce, bazen haftalarca belki de yıllarca sizin peşinizi bırakmaz. Hayatın her bir karesi ile empati yapıyordur sanki sürekli. İşte Mr. Nobody‘de böyle bir film.

mr-nobody-2

Türkçe ismi “Bay Hiçkimse” olan film 2009 yılı Belçika-Fransa ortak yapımı fantastik, bilim kurgu hatta romantik bir drama filmi. Jaco Van Dormael‘in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde jared leto, diane kruger, rhys ifans, sarah polley gibi yıldızlar yer almaktadır.

mr-nobody-sinema-magazin

Mr. Nobody Konusu: Nemo adındaki Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlüdür. Yani filme göre artık ölüm ilerleyen bilimle sonlandırılmıştır. Fakat Nemo’nun böyle bir meziyeti yoktur ve 117 yaşında ölümünü beklerken anılarını hatırlar : Henüz bir çocukken tren peronunda durduğunu ve trenin kalkmak üzere olduğunu… Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır…

mr-nobody-3

Evet Butterfly Effect‘in “Kelebek Etkisi” temasını hatırlarsınız. Mr. Nobody’de olasılıklar ve yaptığımız seçimlerin bizi evreni nasılda etkilediğinin hikayesini mükemmel bir üslupla anlatıyor. Eğer izlemediyseniz, ölmeden önce izlenecekler listesine  mutlaka eklemelisiniz.