Jake Gyllenhaal’lu “Pes Etme”

98

Boston maratonunun bombalanması Amerika için duygusal bir linçti. Birçok kişinin öldüğü ve onlarca kişinin sakatlandığı bu patlama geçtiğimiz sene Patriots Day isimli filmde işlenmişti. 2013’te, yakın bir tarihte gerçekleşen bu facia ile ilgili yeni bir film daha vizyona giriyor. Üstelik başrolünde Jake Gyllenhaal var. Pes Etme filmi Boston Maratonunun bombalanmasının simge karakterlerinden biri olan Jeff Bauman’ın gerçek yaşam hikayesini anlatıyor.

27 yaşındaki Bostonlu bir işçi olan Jeff, eski sevgilisi barışma amacıyla Boston Maratonuna katılır. Jeff, eski sevgilisi Erin’i finiş çizgisinde beklerken, malum şiddetli patlama meydana gelir. Jeff patlama anında iki bacağını da kaybeder. Uzun tedavileri sonucu bilinci yerine gelen Jeff artık bacakları olmadan yaşamak zorundadır.  Sevgilisi Erin ve ailesinin desteği ile aylarca süren psikolojik ve fiziksel terapinin üstesinden gelir.

Filmin kadrosunda en son Nocturnal Animals, Life gibi başarılı yapımlarda izlediğimiz Jake Gyllenhaal, Oscar adayı oyuncu Miranda Richardson, Tatiana Maslany gibi isimler var. Yönetmen koltuğunda David Gordon Green’in oturduğu filmin senaryosu John Pollono tarafından, Bauman ile Bret Witter’ın imzasını taşıyan otobiyografik eserden esinlenilerek yazıldı.