Christopher Nolan’ın Dunkirk İle Oscar Alması İçin 5 Neden

905

Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı sırasında Almanların gelişi ile İngilizlerin kuzey Fransa kıyılarından tahliyesini konu edindiği Dunkirk filmi şimdiden yüksek seslerle tartışılmaya başlandı. Bunun nedeni yönetmenin her filminin büyük ses getirmesi ve ilk defa savaş temalı bir konuya değinecek olması. Şimdi gelin Dunkirk neden olası en iyi film Oscar’ına yürüyor bunu bir görelim.

memento_poster

  1. Nolan Hiç Boş Geçmedi.

Christopher Nolan Pi, Memento gibi ilk dönem filmlerinde bile bir kült sihirbazıydı. Bugüne kadar çektiği bütün filmler başyapıt çitasının altına inmedi. Bu yüzden yönetmen artık bir Oscar’ı olması gerektiği kanaatine varıp 2. Dünya savaşına değinmiş olabilir.

saving-private-ryan

2. Akademi 2. Dünya Savaşına Karşı Hep Hassas

Evet akademinin böyle bir hassasiyeti var. Bunun nedeni elbette insanlığın en son atlattığı ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük harplerinden biri olması ve bu sebeple dram hikayelerinin asla tükenmemesi gerçeği var.

3. Nolan Sinematagorafisi Oscara Çok Yakın

En son bunu İnterstellar ile gördük. Çünkü film bilimkurgu olmasına rağmen özellikle sahne gerilimlerini diyaloglar ve dramlarla yükseltiyordu. Yani İnterstellar’ın bir tık yukarısı bu dramatizeyi akademinin görüş açısına sokmaktı.

dunkirk-nolan

4. Savaş Filmlerine Geri Dönüş

Evet son on senedir Akademide öyle ahım şahım savaş filmleri hele ki İkinci Dünya savaşı ile ilgili kallavi bir film olmadı. Çünkü Hollywood, seyircinin savaş filmleri yerine günümüz medya, spor, sanat dünyasına çevirdi kadrajını. İnsanlık sınırlarının günümüz de iyi niyetler ve kötü emeller açısından sosyal yayılıma çok kolay ulaşabilen, kitle bilgilendirme, manipulasyona elverişli dünyasının beşeriyet açısından hangi uç noktalara ulaşabileceğini gösteren filmleri tercih etti. Fakat İkinci Dünya Savaşının dramları ve tarihten alınacak dersler halen tükenmedi.

nolan-oscar

5. Hollywood Akademi Orijinli Bir Yönetmeni Ödüllendirmek isteyecektir.

Evet Hollywood bağımsız nitelikte olan zeka sınırlarını zorlayan, yeni kurgu teknikleri ile çekilen filmleri halen kendi görkemli ödüllendirme janrına uygun görmüyor. Akademi bugüne kadar hep görkemi sevdi ve ödüllendirdi. İşte bu yüzden her filminde standart Amerikan sinaması üzerinden görkemli sanatını sürdüren Nolan, büyük ihtimalle ödüle layık görülecektir.