The Dark Tower (Kara Kule) Eleştirisi

146

IMDB NOTU: 5.7

The Dark Tower Stephan King’in aynı adlı romanından uyarlanmış distopik bir maceradır. Sinema da bir çok kez roman uyarlamalarının başarılarına şahit olduğumuz King’in Kara Kule serisinin neden bir türlü sinemaya aktarılmadığını hep merak ettik ve en nihayetinde 2015 yılında filmin çekimlerine başlandığını, 2016 yılında birkaç kez çekimlerin durduğunu haber aldık, sonunda mürüvvetimize erişip 2017’de filmi izleme şansı yakaladık. Fakat sonuç yeterince iyi değildi.

Filmin Danimarkalı yönetmeni Nikolaj Arcel, daha önce A Royal Affair (Yasak Aşk) gibi, başrolünde Mads Mikkelsen, Alicia Vikander gibi oyuncuların olduğu nefis bir filmi yönetmişti. Romanın konusu günümüz sinemasının teknikleri ile işlenmeye gayet uygundu. Silahşör Roland’ı Idris Elba, iblis Walter’ı Matthew McConaughey gibi iki sağlam oyuncu oynuyordu. Yani iyi bir film yapmak için bütün imkanlar mevcuttu. Fakat The Dark Tower romanının, Stephan King’in hayal zekasının şifrelerini çözemeyen Arcel, film boyunca amatör bir yönetmene yaraşır birçok hata yapıyor. 

kara-kule-jake-roland

Öncelikle en büyük hata kocaman enfes bir serinin 1,5 saatlik zaman diliminde işlenmeye çalışılması. Bu hata yüzünden film neredeyse hızlandırılmış bir resim öbeği şeklinde akıyor. Evet, devasa hikayeyi bir buçuk saate sığdırmak istiyorsa Arcel bence hikayeye ortadan girmeliydi. Jake’in iki dünya arasında kalışı ve ailesinin ona sorunlu bir çocuk olarak bakışı, iki dünya arasında ki geçitleri keşfetmesi neredeyse filmin kırk dakikasını alıyor. Ana karakter çocuk Jake’in İblis ve Silahşör ile münasebetlerini kalan kırk dakika da üstün körü izliyoruz. Arada kitaplarda yüzlerce sayfa da işlenen İblis ve Roland ilişkisini sadece oyuncuların yeteneklerine dayalı jest ve kısa diyaloglarla sindirmeye zorlanıyoruz.

En nihayetinde vasatı aşamayan bir film The Dark Tower. Stephan King’in romanının çok daha nitelikli bir uyarlamaya layık olduğunu düşünüyoruz. Sanırım aynı fikirde olan başka yapımcılarda mevcut ki, serinin dizi uyarlaması için hazırlıklara başlanmış. İşin ilginç yanı The Dark Tower filmini batıran Nikolaj Arcel halen projenin içerisinde. Umarız  dizi olarak daha nitelikli bir yapım ortaya çıkartırlar.

Filmin Konusu: Jake, günümüz dünyasında yaşayan fakat ergenlik çağlarında olmasına rağmen gördüğü gerçeğe yakın rüyalara inanan ve bunları resimleyen bir gençtir. Onu sosyal hayatla ayrıştıran bu enteresan rüyalar aslında şehirdeki depremlerle bağlantılıdır. Ve bir gün Jake rüyalarında ki karakterlerin gerçek olduğu ile yüzleşerek, onların dünyasına adım atar. Burada onu koruyacak Silahşör Roland ve savaşmak zorunda kalacağı, dünyaları yok etmek için dengeyi sağlayan Kara Kule’yi yıkmak için elinden gelen her şeyi yapan iblis Walter ile karşılaşacaktır.