Oyun Uyarlamaları Neden Başarılı Olamıyor?

463

Assassin’s Creed için her şey tamamdı! Malzemeler harikaydı. Yönetmen Justin Kurzel yetenekli bir yönetmendi. Marion Cotillard, Michael Fassbender, Jeremy Irons gibi kadroyu her zaman bulamazsınız. Oyunun uçsuz bucaksız bir senaryosu var… Fakat film yine de olmamıştı.

assassin's creed ile ilgili görsel sonucu

Evet her şey tamamdı fakat bu sektörde yolunda gitmeyen bir şeyler var. Mesela şöyle düşünün; çizgi romanlardan sinemaya aktarılan bazı filmler neredeyse kült yapımlar olarak sinema tarihine geçebiliyor fakat oyun sektörü halen kült yapımları boş geçmekte. Bunun bir kaç nedeni olabilir. Mesela oyunların soğuk ruhunu sinema sanatına adapteye etmeye çalışmak olabilir mi? Evet oyunlar soğuktur çünkü onlar 3d karakterlerden oluşur ve onlara olan sempatiniz, onları yönetmek üzerine kuruludur. Yani tamamen kontrolünü size bırakmış ve diyalogları sizin yeteneklerinize göre gelişen bir karakter. Belki de bu karakterleri kendimizle özdeşleştirdiğimiz için onlara fazladan önem atfediyor ve karakterlerini gözlerimizde büyütüyoruz. Çünkü oyun severler ne zaman büyük bir oyuncu kendi oyununun karakterine bürünse şikayet etmeye başlıyor.

Bunun tek nedeni yukarıda bahsettiğimiz karakter ile oyuncunun özdeşleşmesi gerçeği olabilir mi? Ayrıca şunu da unutmamak gerek; iyi bir hikaye, iyi bir film demek değildir. Evet oyunların harika hikayeleri var fakat oyun kurgusuna sadakat göstermenin de boş bir şey olduğunu artık biz izleyiciler olarak anladık sanırım. Yani oyuncularun fanatik bakış açılarını tatmin etmek için, onların suyuna giden yönetmenler bu işi biraz sanatsal kavramından uzaklaştırıyor mu dersiniz?

Her şeye rağmen görkemli yapımlardır oyun filmleri. Belki de yeni anlaşılan Tomb Raider serisinde Lara Croft’u daha ruh sahibi bir kadın olarak izleriz ve yönetmenin kendi kurgu dehası ile işlenecek bir kült yapıma sahip oluruz; kim bilir?