“Mad Max” Eleştiri (Nasıl Filmdi)

551

Sinemayı en diri sanat olarak canlı tutan karakteristik özelliği, onun görüntüler üzerinde taşıyabileceği ruhun sonsuz olmasıdır. Tıpkı kaş, burun, göze sahip olupta başka güzelliklere, bambaşka şahsiyetlere sahip olan insanlar kadar sınırsızdır. Bu sebeple eski filmlerin yeni uyarlamalarını bile, o filmi ilk defa izliyormuşcasına izleriz.

Mad Max ilk defa 1979 yılında George Miller’ın yönettiği, Mel Gibson’ın başrolünde olduğu distopik bir gelecekte geçen film ile serüvenine başladı. Bu filmde çizilen karanlık gelecekte, kaynaklar tükenmiş su ve benzin en mühim insanlık ihtiyaçlarından biri olmuş, toprakları çoraklaşmış bir dünya gördük. Film o zamanlar çok beğenildi. Yeni yetme olan Mel Gibson bu film ile şu anki kariyerinin temellerini attı. Sonrasından 2. film geldi ve ilkinden daha çok beğenildi. 3. filmin ondan dört sene sonra yayınlansa da ilk iki filmin başarısını yakalayamadı. 

Goerge Miller daha sonra bir yönetmenin yapabileceği en garip işlerden birine imza attı, aynı serinin farklı bir filmini 20 seneyi aşkın bir zaman sonra çekti. Daha önce George Lucas Star Wars’ın Revenge Of The Sit adlı seride 3’e denk gelen filmini A new Hope’tan neredeyse 20 sene sonra yönetmişti.

Filmin Konusu abartılacak bir hikaye değil. Max Rockatansky çöllerde arabası ve halüsülasyonları ile dolaşmaktadır ve Immortan Joe’ nun adamları tarafından yeni neslin hastalıklı çocuklarının kan bankası olması için esir alınmıştır. Imperator Furiosa (Charlize Theron) ise Joe’nun özel şöforlerinden biri olarak gaz takası için donanımlı bir tırla yola çıkar. Fakat Furiosa’nın başka bir amacı vardır; Donanımlı tır ve Joe’nun damızlık kadınlarını alıp kaçmak ve esir alınmadan önce hayat dolu bir yer olarak hatırladığı köyüne geri dönmek.

immortan-joe

Bundan sonra işler karışır, Max Rockastansky ve Furiosa’nın yolları kesişir ve sinemada görülebilecek son yılların en manyak aksiyonu başlar. Aksiyon sahnelerinin en özel yanı bir çok sahnede gerçeklik hissini artırmak için cgi’dan kaçınılmış olması. Bunu en çok son kovalamaca sahnesinde hissediyorsunuz. Evet son kovalamaca sahnesi öylesine müthiş bir savaş kareografisi ve görsellik içeriyor ki, dişlerinizi sıkmamanınız, ayak parmaklarını buruşturmamanız neredeyse imkansız.

mad-max-patlama-sinema-magazin
Çoğu cgi’dan arındırılmış kovalamaca sahneleri, son yılların en iyisi!

Film hakkında söylenecek çok şey var; Max ve Furiosa arasında ki çilekeşlikten gelen ruh uyuşması, distopik bir evrende absürteleşen insan karakterleri, İmmortan Joe’nun garip merhameti ve hırsı… George Miller gerçekten son yılların en iyi filmlerinden birine imza attı. İkinci film için yapımcılar Miller’ın kapısına şimdiden dayandı. Bu kültleşmeye aday filmi en kısa zamanda izlemenizi umuyoruz.