Doctor Strange Nasıl Filmdi?

740

Yönetmen Scott Derrickson daha önce kayda değer bir iş olarak Ethan Hawke’lı Sinister’ı çekmişti. Film ortalama korku filmleri arasında ciddi derecede gerilim kalitesi olan bir yapım olarak sıyrılıyordu. Fakat dev bütçeli bir filmi ona emanet etmek kolay bir iş değil. Çünkü stüdyoların beklentileri altında kalan yönetmenler çoğu zaman yeteneklerini sergileyemez. Doctor Strange ise Marvel evrenine bağlı bir film olma hasebi ile ve halihazırda Marvel’ın bir dolu çizgi roman başyapıtını arşivine eklemesi yüzünden oldukça ağır bir yüktü.

doctor-strange-2016-sinemamagazin

Fakat film beklentilerin oldukça üzerinde. Derrickson filmin altından kalkmayı başarabilmiş. Benedict Cumberbatch, gibi birinci sınıf oyuncuların kurgu gerilimini başarılı bir şekilde yöneterek filmin heyecanını başından sonuna dek diri tutmuş. Filmin başlangıcında Doctor Strange karakterimizi oldukça kibirli bir Cerrah olarak görüyoruz. Başarılı bir ameliyattan sonra katıldığı davete Lamborghini’siyle giderken ciddi bir kaza geçirip ellerinde ki hassasiyeti kaybediyor doktorumuz. Bütün hayatı elleri olan bir adamın yıkımı geliyor sonra. Ellerini şifalandırmak için uzun bir yolculuğa çıkan Strange Ancient One ile karşılaşıyor. Çok hızlı bir şekilde bu sahneler geçilmesine rağmen, Ancient One ile olan usta-çırak ilişkisi ve Strange’in gelişimi göz açıp kapayıncaya gelişmesine rağmen; bir çizgi roman aksiyonu izlediğimiz için bu hızlandırılmış sahneleri sineye çekmek kolay oluyor.

doctor-strange-5

Kaecilius karakteri kötü adamımız, Mads Mikkelsen oynadığı her adamı iyi veya kötü farketmeksizin asalete bürüyor. Filmde de Kaecilius rolünün hakkını veriyor fakat senaryo yeterince Mikkelsen’e hizmet etmiyor. Yani çekici kötü adam diyalogları veya jestlerinin bulunduğu sahnelerde onu göremiyoruz. Karakterlerin bütün gizemi tamamen kavrayamadığımız eller ile havaya çizilen ritüellerin sonunda açığa çıkan güçleri. Buna rağmen inanılmaz çekici Cgi efektleri ile kıvrılan evler, yollar, aynalar evrenleri, bunların hepsi birden büyücülerin cidden kadim bir bilgiye sahip olduğu fikrini bizde uyandırmayı başarıyor.

doctor-strange-2016-sinemamagazin-2

Evet büyücülerin kapışma sahneleri ciddi bir şekilde estetik içeriyor. Artık bir çok konuda aklımız cgi kurgularına ermekte iken, bu filmde nasıl bir pozlama yolu izlenerek cgi yönetmenliği yapıldığını anlamak güç. Filmin konusu ile ilgili detayları daha fazla anlatmayalım. Fakat Doctor Strange’in bir süper kahraman filmi olarak tam anlamı ile işini yaptığını belirtmemiz gerekir. Türe kattığı yeni bir şey ise yok; fakat inanılmaz estetik dövüş sahnelerinin hakkı kesinlikle yenemez. Filmin puanı bize göre:

10 Üzerinden 7.