Alien: Covenant Eleştirisi

176
Ridley Scott’ın Alien serisi bilim kurgu da dünya dışı, tehlikeli yaratık kavramını sinemaya sokan ve oldukça da başarılı olan bir seridir. İnsanoğlunun daha çok umut dolu olan uzay keşfi hayalleri; bilim kurguda, kontrol edilemeyen tanınmayan evrim mekaniği fikri ile anti uzay sevimliliğini edebiyat ve sinemaya yansıtan taraf olmuştur.

alien-covenant-poster

İlk Alien filmi 1979’da Ridley Scott tarafından, ikinci film 1986’da James Cameron tarafından çekilmişti. Üçüncü filmi ise o dönemler daha çömez olan David Fincher çekmişti. Fakat ilk iki filmin sinema tarihinde büyük yeri var. Bu iki filmde usta yönetmenler, çirkin bir yaratığın vahşeti ile nasıl bir bilim kurgu başyapıtı çekileceğinin dersini vermişti adeta. Bolaje Badejo’nun maketin içine girerek canlandırdığı uzaylı Alien karakteri günümüze kadar uzaylı tanımlanmayan yaratıkların simgesi haline gelmişti.

1996 daki son Alien filminden sonra herkes serinin kapandığını düşünüyordu. Fakat Ridley Scott günümüz teknolojisi ile bu yaratığı cgi ile canlandırmaya karar verip 2012’de Prometheus’u beyazperdeye aktarmıştı. Film “Alien” denilen yaratığın nasıl evrimleştiğine dair bir başlangıç filmiydi. Yani her şeyin başını anlatıyordu bu film. Açıkçası film bir bilim kurgu filmi olarak gayet tatmin ediciydi. Özellikle kusursuz cgi teknikleri ile nefes kesiciydi. Açıkçası ben ömrümde o kadar gerçekçi uzay mekiği tasvirleri görmemiştim. Kusursuz bir sanat yönetmenliğininde filmin gerçekçiliğine katkıda bulunduğunu unutmamak gerek.

alien-covenant-fassbender

Alien: Covenant serinin meraklılarını bu yüzden heyecanlandırıyordu. Prometheus iyi bir başlangıç filmiydi. Fakat beklenen gerçekleşmedi. Covenant vasatı aşan bir film değildi. Özellikle Michael Fassbender’ın oynadığı yapay zeka David’in sırtına yaslanıp, hızlı hızlı geçilen sahneler ve klasik yaratık kovalamacasıyla ortalama bir zevkten başka bir şey sunmuyordu film. Ben kişisel olarak Ridley Scott’ın filmi uzaktan yönettiği kanaatindeyim. Yoksa Blade Runner gibi bir şaheseri çeken yönetmenin bu filme razı olmayacağını düşünüyorum.

Alien Covenant Konusu: Prometheus’dan 10 sene sonra yeni bir keşif-koloni gemisi gönderilmiştir uzaya. Fakat mürettebat hiper uykusundayken gemide bir yangın çıkar ve mürettebat uyanmak zorunda kalır. Mekiğin tadilatı ile uğraşırlarken yakın bir gezegenden bir radyo mesajı yakalarlar ve buraya doğru yola çıkarlar.

Gezegen ilk başta yaşam için uygundur ama Doktor Shaw ve David buraya daha önce inmişler ve yanlarında Alien’ın bitki hariç her türlü yaşam formundan konak biçimde yumurtalayarak doğduğu virüsü de getirmişlerdir. İşte bu virüs Covenant’tan buraya keşif için gelen mürettebatın başına büyük bir bela açacaktır.