Deadpool

522

Bir süperkahraman filminde aranılan özellikler nelerdir? Elbette insanları kötülerden, kötülerin emellerinden koruyan fedakar bir adam. Belki kendi çıkarları doğrultusunda kötüleri öldüren, iyi insanların amacına bu sayede hizmet eden kahramanları bu gruba dahil etmeyiz. Mesela Vin Diesel’in oynadığı Pitch Black filmini hatırlarsanız, kahramanımız aslında azılı bir suçlu ve yaratıklar ile dolu bir gezegende yanında hasbel kader bulunmak zorunda kalanlara karşı canavarlar ile savaşıyordu. Fedakar değil fakat çıkarları doğrultusunda diğerlerini korumak zorunda kalan bir antikahraman.

Deadpool bir antikahraman tanımını hak ediyor. Çizgi romanlarını takip edenler bilirler ki; Deadpool tam anlamı ile bencil bir adamdır. Fakat insanlık asla tanıklık etmediği bir karakteri özümsemez. Antikahramanlar birçok kez bize benzerler. Kendi menfaatleri doğrultusunda yaşayan fakat belki günün birinde haksızlığa dayanamayarak kendini bir anda feda eden bir karakter…

Yukarıda yaptığımız antikahraman tanımı filmin yeterliliğini eleştirmek için yaptığımız bir çıkarım değildi. Şimdi filmi genel olarak tanımlamamız gerekirse kısa ve öz şunları söylemek isterim; insanlık ve sinema adına pek bir şey yok! O halde neden bu kadar tutuldu bu film? Çünkü bizler sosyal medyada her hafta kendimize halkın içinden dalga geçebileceğimiz insanlar buluyoruz ve onların resimleri ve videolarına milyonlarca kahkaha atıyoruz. İşte deadpool bu yüzden havalı bir film. Bizim sululaşmaya başlayan mizahi yönümüzü yakalıyor ve tam o noktadan vuruyor. Peki Naked Gun’da ki mizah tam anlamı ile bu değil miydi? Naked Gun bence oldukça güçlü bir mizaha sahipti fakat bize bir süperkahraman sunmuyordu.

Öte yandan Deadpool yedinci sanata ne veriyor? Bilindik görsel efektlerden başka bir şey görmedik açıkcası. Ryan Reynolds’ın sempatik oyunculuğunun karakteri oldukça mizah unsuru haline getirdiği bir gerçek ama en nihayetinde, sosyolojik ve psikolojik bir mesajı olmayan bir filme ne borçlu olabiliriz ki?

TEILEN