West World 1. Sezon 2. Bölüm Eleştirisi

675

Westworld hbo’nun yeni fenomeni olacak gibi görünüyor. İlk bölümün ardından viral paylaşımların ve eleştirmenlerin yorumları hep olumluydu. İkinci bölümü ise seviyeyi aşağıya çekmedi. Sanal yapay zeka evreni ve bu evrende kendilerini tedbir etmeye başlayan robotlar konusu sağlıklı bir şekilde işlemeye devam edildi. Özellikle Ben Barnes’ın oynadığı karakterin gözünden, Westworld’e tekrar giriş yapan bir müşterinin, kendini tekrarlayan robotlara verdiği vahşi tepkiler hem bize insan doğasının kanunlar nezdinde tedbir edilmeden ne kadar çılgınlığa ulaşabileceğini hemde insan suretinde ki robotların bile doğa kanunu gereği saygıyı hak ettiğini düşündürdü. 

Jimmi Simpson’ın oynadığı karakterin ise Ben’in robotların hissiz doğasını şiddetle karşılaması ve onlara tecavüz edip, yaralaması sırasında sanki bir insan etkileşimi oluyormuşcasına negatif etkilenmesi bu düşünce serüvenimizin hissel lezzetleriydi. Aynı karakter kendisine istediğini yapabileceğini söyleyen rehber robota dokunmaması ise, insan suretine bürünmüş her canlının, davranışsal olarak ta saygı hak edip etmediği sorusunu akıllara getirdi. 

Anthony Hopkins’in karakterinin bu bölümde dikkat çeken noktası ise, heyecan ve şiddet dolu bir serüven yazan yazara verdiği tepkiydi. Hopkins (Dr. Robert Ford) kurgusal tekrarların zaten bilindik içgüdüler ile insanlarla karşılıklı oynandığını ima ederek yeni hikaye kurgusuna olumsuz yanıt verdi. Sonrasında ise yeni hikayeyi kendi oluşturacağı sinyalini dizinin sonlarında mesajı alamayacağımız, tahminde bulunamayacağımız bir kilise çatısını işaret ederek gösterdi.

TEILEN